Две модерни отоплителни системи, които имат много общо и дори повече. Инфрачервено отопление и водно подово отопление. Ако обмисляте да изберете ефективен източник на топлина с ниска поддръжка, следващият текст е точно за вас. Отговаряме на основни въпроси – какво е инфрачервено , икономична система ли е и накрая – с какво се различава от водното подово отопление?
Как работи инфрачервеното отопление? Както водното подово отопление, така и инфрачервеното имат една особеност, която е много важна за икономичното отопление. А именно те са системи за повърхностно отопление и за разлика от обикновените радиатори са нискотемпературни. Традиционните радиатори изискват доставка на топлинна среда (вода или друга течност) при температура най-малко 70 ° C. В противен случай тяхната ефективност ще бъде изключително ниска. Повърхностното отопление се характеризира с изискване за по-ниска температура – в случай на подово покритие на водна основа е достатъчно 40 ° C.
Връщайки се към инфрачервените лъчи, преди да вземем решение за тази отоплителна система, имаме нужда от малко основна информация:
- Инфрачервената светлина е частта от слънчевата светлина , която е невидима за човешкото око
- Инфрачервеното отопление използва феномена на електрическото съпротивление
- Това е икономична система за отопление – условието е да имате добре изолирана къща
- Инфрачервеният нагревателен филм преобразува електрическата енергия в топлина
- Водното подово отопление използва нагрята вода за отопление
Как работи системата за водно подово отопление?
Системата, известна като система за водно подово отопление, използва – както подсказва името – вода, която се нагрява в котел за централно отопление или чрез термопомпа. Тази вода циркулира в специални тръби, които се намират под пода. Благодарение на факта, че целият под се превръща в огромен повърхностен нагревател, водата, подадена към тръбопроводната система, може да има температура от 40 ° C. Важно е, защото дава големи спестявания в сравнение с традиционните радиатори.
Подовото отопление има ли недостатъци?
Никоя отоплителна система не е перфектна. На пръв поглед най-забележими са високите разходи за монтаж на цялата система, което е особено неприятно при стари сгради . Други недостатъци също силно влияят върху оценката на цялата система:
- В случай на повреда съществува риск от наводняване на пода
- Отстраняването на повреда е тромаво, защото изисква разбиване на пода
- Периодичните проверки на инсталацията генерират оперативни разходи
- Без възможност за самостоятелно сглобяване на системата
Какво ще кажете за предимствата?
За да сме честни, тук трябва да споменем предимствата на водното подово отопление. В тази тема на първо място е лесната възможност за смяна на топлоизточника , което не включва подмяна на цялата инсталация. Ако сме използвали печка на въглища за отопление на къщата и сме я заменили например с термопомпа, то наличието на водно подово отопление значително улеснява целия проект.
Друго е, ако отоплението ни е на обикновени радиатори – тогава смяната на отоплението изисква по-комплексни действия. Други предимства на водните подови плочки:
- Топлинният източник в подовото отопление може да се използва и за приготвяне на битова гореща вода
- Системата за водно подово отопление премества въздуха в по-малка степен от стандартните радиатори
- По-големи икономии на енергия в сравнение с традиционните радиатори
Инфрачервено отопление - съперник на водното подово отопление
Не може да се отрече популярността на подовото покритие на водна основа. Пазарът на отопление обаче не е запазен само за тази отоплителна система. Инфрачервените филми и нагреватели се развиват толкова много от дълго време, че сега придобиват все по-голяма популярност. Разбира се, тя не може да се сравни с подова плочка на водна основа, но е факт, че тази технология заслужава нашето внимание.
Инфрачервеното е невидимата част от видимата светлина , която достига до нас от слънцето. Когато сме на слънце, ние сме убедени, че светлината му ни топли , но това е само впечатление. Именно инфрачервените лъчи ни топлят през слънчевите дни. Същите инфрачервени лъчи се създават върху въглеродна матрица, поставена върху PET фолио. Инфрачервените вълни се създават от електричество , което се подава във фолиото. Тогава върху матрицата възниква феноменът на електрическо съпротивление и по този начин се създават инфрачервени вълни.
Как инфрачервеното отопление?
Основната разлика между инфрачервеното отопление и водното подово отопление е методът на отопление. Системата за водно подово отопление загрява въздуха по същия начин като радиатор, маслен нагревател или дори обикновена фарелка . От друга страна инфрачервеното не загрява въздуха, а само водните молекули в него и обектите по пътя му. Благодарение на това въздухът не се премества и не отива към тавана, както е при класическите отоплителни системи. Благодарение на факта, че инфрачервените фолиа са плоска система, подът се превръща в огромен инфрачервен нагревател. В резултат на това по-ниска консумация на енергия, което е от решаващо значение при електрическото отопление.
Чувайки електрическо отопление, много хора може да изключат тази отоплителна система от самото начало поради страх от консумация на електроенергия и високи сметки. Използвайки пода като инфрачервен нагревател , потреблението на електроенергия на една инфрачервена отоплителна система не е толкова високо , колкото си мислите.
Сумата на сметките не е достатъчна
Оставяме на вас да прецените дали горните оценки са много или не. Все пак трябва да се помни, че инфрачервената система е напълно безплатна за поддръжка и без разходи . Нагревателните фолиа нямат механични части, поради което не се налага проверка, сервиз или подмяна на тези части. В случай на системи, базирани на термопомпи или котли на газ или въглища, трябва да имате предвид, че след няколко години употреба ще е необходима подмяна на износените части.
Инфрачервени лъчи и здраве
ред многото въпроси за инфрачервените лъчи има и такива относно въздействието им върху здравето . Инфрачервените вълни, които се използват при отопление са с дължина 25-1000 μm – това е т.нар. дългият инфрачервен се използва и в медицината . Основното влияние на инфрачервените лъчи върху човешкото тяло е:
- Подобряване на кръвообращението
- Стимулиране на метаболизма
Инфрачервеното лъчение се използва и при лечение и рехабилитация, например на мускулна тъкан при спортисти. Повече информация за влиянието на инфрачервените лъчи върху човешкото здраве можете да намерите в озаглавения текст ” Инфрачервено отопление и здраве .”
Инфрачервено или водно подово отопление?
И двете системи за отопление имат много предимства и недостатъци. Решението да изберем едно от тях не е лесно, защото всеки е наясно, че парното ще ни съпътства поне през следващото десетилетие. Гъвкавостта на инфрачервеното отопление обаче позволява на шала да се накланя настрани. Характерното за инфрачервените нагревателни фолиа е, че не е необходимо да се монтират веднага в цялата къща. Можете да ги поставите само в една стая и да видите сами как работи такова отопление и след това да решите дали системата отговаря на вашите очаквания. Водното подово отопление не предоставя такива възможности , тъй като неговото инсталиране води до голяма намеса в къщата.